1jestkokon

– staną się łatwe –

Amarone della Valpolicella

https://winayo.pl/sklep/produkt/cesari-amarone-della-valpolicella

Amareone to jeden z najciekawszych obecnie gatunków win na świecie. Niedawno słyszeli o nim jedynie najwięksi koneserzy win, jednak obecnie ten trunek staje się coraz bardziej popularny i łatwo dostępny. Ten rodzaj wina pochodzi z okolic Werony, tam też jest bardzo chętnie spożywany do dzisiaj.

W tym regionie wino tego rodzaju produkuje się już od czasów starożytnych, wciąż według tej samej i niezmienionej receptury. Warto jest wspomnieć o tym, w jaki sposób powstaje wino Amareone, gdyż sposób jego produkcji jest bardzo ciekawy. Kilkadziesiąt lat temu uważano nawet, że jest on zbyt ekstrawagancki jak na metodę produkcji wina.

Amareone wytwarza się przede wszystkim z lokalnych szczepów winogron Corvina, które są podstawą tego trunku. Dodaje się także winogrona Rondinella, które są jedynie uzupełnieniem i poprawieniem smaku. W zależności od receptury od Amareone można dodać także winogrona ze szczepów Molinara, Merlot czy Cabernet.

Ważne jest jednak żeby w procesie produkowania wina Amareone nie mieszać ze sobą nie więcej niż 3 rodzaje winogron. Specyfika wytwarza wina Amareone polega na tym, że winogron nie tłoczy się tak jak w przypadku produkcji innych win, ale wkłada się je do specjalnych drewnianych skrzynek, aby mogły wyschnąć. Winogrona leżą tak mając dostęp do świeżego powietrza aż do 15 grudnia.

Wówczas są już wystarczająco przesuszone i wyglądają jak rodzynki. Niektórzy winiarze przetrzymują suszenie winogron jednak o wiele dłużej, bo aż do marca. Ze 100 kg takich suszonych winogron otrzymuje się następnie do 25 litrów wina.