1jestkokon

– staną się łatwe –

Co to jest energetyka? Czym jest energetyka?

klimatyzacja chwytak do wózka widłowego

Na co dzień spotykamy się z różnymi określeniami chociaż nie zawsze wiemy co tak dokładnie znaczą. Czasami nie mamy o tym w ogóle pojęcia, a czasami coś trochę kojarzymy, ale tak dokładnie o co chodzi to jednak nie wiemy. Można się więc zapytać czy ludzie wiedzą co to jest energetyka i czym ona tak konkretnie się zajmuje. Może warto przybliżyć to pojęcie, tak aby mieć o nim większą wiedzę i móc ją odpowiednio wykorzystywać?

Czym ona jest?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że energetyka to dział nauki, który zajmuje się przede wszystkim badaniem, uzyskiwaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, użytkowaniem oraz gromadzeniem różnych form i nośników energii. To oznacza, że mamy energię, która jest energią mechaniczną, elektryczną albo cieplną. Ona pozyskiwana jest z energii pierwotnej czyli z paliw, z energii jądrowej, z wnętrza Ziemi i z wód.

Co więcej energię możemy pozyskiwać także z wiatru albo promieni słonecznych, co obecnie zalicza się do ekologicznych form pozyskiwania energii, ze źródeł które są odnawialne i przy których nie musimy się martwić, że w pewnym momencie dojdzie do ich nadmiernego wykorzystania i w konsekwencji zaniku.

Co zyskujemy?

Zastanawiamy się co tak naprawdę zyskujemy dzięki temu czym zajmuje się energetyka? Jeśli mamy do czynienia z termoenergetyką, a więc inaczej z energetyką cieplną to warto wiedzieć, że jest ona wówczas przetwarzana na ciepło, które otrzymuje się ze spalania węgla, ropy naftowej czy torfu. To oznacza, że głównie w elektrowniach i elektrociepłowniach dochodzi do takiego przetwarzania energii, która w finalnym momencie dociera do odbiorcy w postaci ciepła, albo jak w drugim przypadku ciepła i prądu. Możemy mieć również do czynienia z energetyką jądrową, która korzysta z energii jądrowej wytwarzanej w reaktorze jądrowym. Wówczas można ją stosować albo do ogrzewania, albo wykorzystywać jako energię mechaniczną, która będzie w stanie uruchamiać statki z napędem jądrowym. Jednak tutaj niezwykle ważne jest to, aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo podczas korzystania z takiej energii, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii może dojść do katastrofy ekologicznej.

Możemy wykorzystać też wodę

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że w energetyce bardzo często wykorzystywana jest woda. Mówi się wówczas o hydroenergetyce, która wykorzystuje siłę płynącej wody, która cechuje się dużym spadem i dużym przepływem. Co więcej, nie dość, że elektrownie wodne wykorzystują naturalne źródła do pozyskania energii, to jeszcze za ich pomocą można kontrolować poziom wody, co pozwala na przeciwdziałanie powodzi. To co ważne, to wytworzenie takiej energii wiąże się z niewielkimi kosztami, a jednocześnie mamy pewność, że pochodzi ono ze źródeł, które są odnawialne i podczas korzystania z nich nie niszczymy w żaden sposób przyrody. Warto zobaczyć co daje nam energetyka, jakie są jej rodzaje i jak wiele tak naprawdę jej zawdzięczamy. Dzięki temu będziemy mogli powiedzieć, w jaki sposób można ją wykorzystać, tak aby zapewnić sobie ciepło i prąd, ale jednocześnie nie niszczyć naturalnego środowiska.