Czym jest polityka energetyczna?
Mądre korzystanie z energii, takie które pozwoli na zaspokojenie wszystkich potrzeb społecznych i jednocześnie nie wpłynie niekorzystnie na środowisko naturalne, jest niezwykle ważne. Dlatego też, nie powinno nas dziwić, że jednym z elementów polityki publicznej jest polityka energetyczna. To właśnie tutaj określa się wielkość i źródła produkcji energii, to tutaj rozmawia się o sposobach jej dystrybucji i konsumpcji. A to oznacza, że trzeba tutaj brać pod uwagę wiele różnych czynników, które nie zawsze są ze sobą tak spójne jakbyśmy chcieli.
Jak to wygląda?
Jeśli chodzi o politykę energetyczną to trzeba brać pod uwagę fakt, że musimy tutaj pamiętać o wielu różnych elementach, które odnoszą się do korzystania z tej energii. To oznacza, że trzeba tutaj mieć na uwadze nie tylko przepisy krajowe, ale również umowy międzynarodowe.
Co więcej, należy w taki sposób działać na płaszczyźnie polityki energetycznej, aby pojawiały się zachęty do inwestycji, ale również żeby były poszukiwane sposoby pozwalające oszczędzać na energetyce i pomagające zwiększyć efektywność jej wykorzystywania. Do tego wszystkiego pod uwagę należy również wziąć podatki i inne instrumenty związane z tą polityką, bo jedynie wówczas można mieć pewność, że podjęte działania z jednej strony pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie, a z drugiej nie dopuszczą do sytuacji, w której to wykorzystanie energii i surowców potrzebnych do jej wytwarzania, byłoby zbyt duże i groziłoby zniszczeniem środowiska naturalnego.
O czym może decydować?
Zastanawiamy się o czym możemy decydować na poziomie takiej polityki energetycznej? Chociażby o tym, w jaki sposób można zwiększyć korzystanie z odnawialnych źródeł energii. To właśnie tutaj można dyskutować o tym, jak rozbudować elektrownie wiatrowe, słoneczne czy wodne. Gdzie można je stawiać, na jakich zasadach i jak to zrobić, aby mieć szansę jak najwięcej skorzystać na tym, co oferują nam takie źródła energii odnawialnej. Poza tym, trzeba tutaj brać pod uwagę również bezpieczeństwo energetyczne, jak również rozważyć czy czasami duże miasta nie byłyby w stanie samodzielnie zadbać o swoją energetykę.
Oczywiście w tym wszystkim ważni są nie tylko przemysłowcy, którzy zajmują się taką energią i jej wytwarzaniem, ale również konsumenci, którzy ostatecznie z niej korzystają. Muszą oni wiedzieć, że ta energetyka będzie im zapewniona na odpowiednim poziomie, który pozwoli im zaspokoić swoje potrzeby. Jednak cały czas trzeba mieć też w pamięci fakt, że przy tym wszystkim nie można zapominać o ochronie środowiska, zwłaszcza jeśli do produkcji energii korzystamy z surowców, które się nie odnawiają i których w pewnym momencie, zwyczajnie może zacząć brakować, aż w końcu całkowicie się wyczerpią. Dlatego też, tak ważne jest poszukiwanie innych źródeł energii. Warto zobaczyć na czym polega taka polityka energetyczna i czego konkretnie możemy się po niej spodziewać. Musi ona brać pod uwagę wiele różnych kwestii, a to oznacza, że zajmowanie się nią i ustalenie jednego sposobu działania, który będzie najlepszy – wcale nie jest takie proste.