1jestkokon

– staną się łatwe –

Jak prowadzić księgowość w Niemczech?

www.donvasyl.com compliance

Założenie swojej własnej firmy to zawsze duże wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu różnych aspektach, by móc ustawić się w jak najlepszej pozycji do tego, aby odnieść sukces. Tym większym wyzwaniem wydaje się założenie przedsiębiorstwa czy jego filii w jakimś innym kraju – na przykład u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Inne przepisy, ale też zwyczaje powodują, że może być to dość problematyczne. Przedsiębiorcy napotykają wtedy wiele różnych problemów i kwestii, zastanawiając się między innymi tym jak prowadzić księgowość w Niemczech.

Jak się bowiem okazuje, różnice w tej materii się pojawią. Różnice mogą dotyczyć wielu różnych kwestii, w tym także nawet tak podstawowych jak trwanie okresu rozliczeniowego. Jeśli natomiast chodzi o samą księgowość to pojawia się na przykład znacznie dłuższy czas przechowywania dokumentów księgowych – w Polsce przedsiębiorcy zobowiązani są do tego przez pięć lat, a w Niemczech aż przez dziesięć lat. Dodatkowo, w RFN występuje też coś takiego jak „podwójna księgowość”, która to dominuje przede wszystkim w przedsiębiorstwach prywatnych. Jak więc widzimy, pojawia się wiele innych rzeczy, z którymi samemu możemy sobie niekoniecznie dobrze poradzić.

Księgowość w innym kraju – wyzwanie, któremu można sprostać

Na całe szczęście nie musimy się tym wszystkim zajmować samodzielnie – oczywiście wielu przedsiębiorców podejmuje się samodzielnego prowadzenia ksiąg, lecz z reguły mają oni do tego pewne predyspozycje. Księgowość w innym kraju to coś, z czym możemy sobie poradzić stawiając również na zaufane biuro księgowe i rachunkowe, które będzie na miejscu zapewniać nam odpowiednią pomoc w różnych kwestiach. Przynajmniej na starcie zazwyczaj nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów, którzy znacznie lepiej orientują się w zagranicznych realiach. Trzeba jednak to wszystko dokładnie przemyśleć, tym bardziej, że obecnie mamy znacznie większe możliwości i za sprawą korzystnych przepisów możemy założyć firmy także na terenach innych państw Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na większy zarobek, natomiast samo założenie przedsiębiorstwa w innym kraju może okazać się sporym wyzwaniem, do którego trzeba się oczywiście w należyty sposób przygotować.

Tylko poznając wszystkie procedury będziemy bowiem w stanie rzeczywiście wystartować z naszym pomysłem i dać sobie szansę na to, że odniesiemy sukces także poza granicami rodzimego kraju.