1jestkokon

– staną się łatwe –

Kim jest księgowy?

Jak ustalić termin płatności faktury? księgowa poznań

Bez wątpienia księgowy to jeden z najstarszych zawodów świata, ponieważ zaczął być potrzebny kiedy tylko w obrocie pojawiła się waluta – nieważne czy kruszec, towar, czy może moneta. Konieczność wystąpienia pewnej waluty pociągnęła bowiem za sobą konieczność rozliczeń oraz prowadzenia rachunków. Niewielu już dziś pamięta, lecz kiedyś używano do tego chociażby liczydła, papieru i czegoś do pisania. Mimo że te czasy już minęły, nie zmieniła się ciągła potrzeba kształcenia księgowych, który mają dziś do dyspozycji nieco bardziej zaawansowane narzędzia pracy. Dziś praca księgowego wygląda zgoła inaczej, ponieważ ma on w zanadrzu różnego rodzaju technologiczne ułatwienia, do których należą chociażby zaawansowane programy komputerowe. Ułatwiają one oraz niezwykle przyspieszają jego codzienną pracę, a do tego są niezwykle intuicyjne w obsłudze.

Poza tym, to jeden z zawodów, który można obecnie wykonywać zdalnie, ponieważ wszystko da się załatwić online. W ten sposób można zaoszczędzić na chociażby dojazdach, czy też wynajmu przestrzeni na biuro księgowe. Zadaniem księgowych jest zajmowanie się rachunkowością, a konkretnie zbieraniem faktur, czy dokumentów związanych z działalnością danej firmy. Oprócz tego księgowy pełni rolę pośrednika między przedsiębiorstwem, a chociażby Urzędem Skarbowym lub ZUS-em.

Praca księgowego – plusy i minusy

Jak każdy zawód, także praca księgowego ma swoje jaśniejsze i ciemniejsze strony. Z zalet można wymienić to, że jest to dziedzina stale się rozwijająca.

Wraz z bardzo ekspansyjnym wzrostem liczby nowych firm, powstają potrzeby zatrudniania ludzi zajmujących się właśnie prowadzeniem księgowości. Dodatkowo, praca ta ma stosunkowo stały charakter i ciągle bywa postrzegana za prestiżową, o intratnych zarobkach. Wśród wad zawodu księgowego znajduje się powtarzalność i pewna nuda w codziennych obowiązkach. Jest to bowiem praca analityczna, ale również dość monotonna przez co nie każdy będzie czuł się w niej komfortowo. Wiąże się z nią także duża odpowiedzialność, ponieważ to właśnie księgowi lub całe biura rachunkowe odpowiadają za majątek firmy. Nie ma tu zatem miejsca na pomyłki, praca ta wymaga nieustannego skupienia, dokładności i niezwykłej rzetelności w wykonywaniu obowiązków.

www.kuc-koch.pl