1jestkokon

– staną się łatwe –

Księgowy lokalny, czy księgowość zdalna? Plus i minusy

swede.pl

Księgowość to bardzo ważna część prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Głównie z tego powodu dobrze jest zadbać o to, byśmy mieli do dyspozycji dobrego księgowego. Jako przedsiębiorcy mamy w tym przypadku wiele opcji. Możemy na przykład zdecydować się na samodzielne prowadzenie ksiąg, choć oczywiście nie każdy ma do tego dryg.

Niektórzy przedsiębiorcy są jednak odpowiednio wykształceni, a nawet jeśli nie posiadają odpowiednich kwalifikacji to zawsze można się przecież tego i owego nauczyć. Taki typ księgowości w firmie jest jednak najlepszy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia raczej z małym przedsiębiorstwem. Inna opcja to stworzenie w firmie odpowiedniego działu dla księgowego lub też współpraca z lokalnym biurem rachunkowym. Wiele osób decyduje się na opcję numer dwa – księgowy lokalny to bardzo dobry wybór dla większych przedsiębiorstw, które samodzielnie nie byłyby sobie w stanie poradzić ze wszystkimi kwestiami.

Tymczasem warto pamiętać, że dobra księgowość w naszej firmie to z pewnością podstawa sukcesu. Ważne jest więc, aby postawić na zaufane biuro rachunkowe, które będzie w stanie zająć się sprawami finansowymi naszej firmy w jak najlepszy sposób.

Czym charakteryzuje się księgowość zdalna?

Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, a mianowicie księgowość zdalna, która w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością. W takiej formie kontakt z księgowym ogranicza się z reguły do internetu, co dla jednych może być wadą, ale dla innych będzie sporym ułatwieniem i udogodnieniem.

W ten sposób przedsiębiorca nie musi bowiem tracić czasu na dojazd do księgowego, lecz może w zasadzie z każdego miejsca skontaktować się z księgowością online. Jest to więc spora oszczędność czasu, który teraz możemy wykorzystać na inne aspekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To także oszczędność pieniędzy, gdyż nie mamy tutaj do czynienia z kosztem uzależnionym od ilości dokumentów takich jak dokumenty potwierdzające zakup bądź sprzedaż, rachunki czy chociażby faktury. Plusem jest także archiwizacja i łatwy dostęp do różnego rodzaju dokumentów.

Wśród minusów najczęściej wymienia się fakt, że zazwyczaj nie mamy gwarancji stałego kontaktu z księgowym, lecz coraz więcej biur ma w swojej ofercie 24-godzinną pomoc, dzięki czemu będziemy mogli w każdej chwili „złapać” księgowego i uzyskać wsparcie w rozwiązaniu problemów.

www.jurata-muza.pl