Księgowy lokalny, czy księgowość zdalna? Plus i minusy
Księgowość to bardzo ważna część prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Głównie z tego powodu dobrze jest zadbać o to, byśmy mieli do dyspozycji dobrego księgowego. Jako przedsiębiorcy mamy w tym przypadku wiele opcji. Możemy na przykład zdecydować się na samodzielne prowadzenie ksiąg, wtedy przydadzą nam się magazyny dla biur poznań choć oczywiście nie każdy ma do tego dryg.
Niektórzy przedsiębiorcy są jednak odpowiednio wykształceni, a nawet jeśli nie posiadają odpowiednich kwalifikacji to zawsze można się przecież tego i owego nauczyć. Taki typ księgowości w firmie jest jednak najlepszy wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia raczej z małym przedsiębiorstwem. Inna opcja to stworzenie w firmie odpowiedniego działu dla księgowego lub też współpraca z lokalnym biurem rachunkowym. Wiele osób decyduje się na opcję numer dwa – księgowy lokalny to bardzo dobry wybór dla większych przedsiębiorstw, które samodzielnie nie byłyby sobie w stanie poradzić ze wszystkimi kwestiami.
Tymczasem warto pamiętać, że dobra księgowość w naszej firmie to z pewnością podstawa sukcesu. Ważne jest więc, aby postawić na zaufane biuro rachunkowe, które będzie w stanie zająć się sprawami finansowymi naszej firmy w jak najlepszy sposób.
Czym charakteryzuje się księgowość zdalna?
Istnieje jednak jeszcze jedna opcja, a mianowicie księgowość zdalna, która w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością. W takiej formie kontakt z księgowym ogranicza się z reguły do internetu, co dla jednych może być wadą, ale dla innych będzie sporym ułatwieniem i udogodnieniem.
W ten sposób przedsiębiorca nie musi bowiem tracić czasu na dojazd do księgowego, lecz może w zasadzie z każdego miejsca skontaktować się z księgowością online. Jest to więc spora oszczędność czasu, który teraz możemy wykorzystać na inne aspekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. To także oszczędność pieniędzy, gdyż nie mamy tutaj do czynienia z kosztem uzależnionym od ilości dokumentów takich jak dokumenty potwierdzające zakup bądź sprzedaż, rachunki czy chociażby faktury. Plusem jest także archiwizacja i łatwy dostęp do różnego rodzaju dokumentów.
Wśród minusów najczęściej wymienia się fakt, że zazwyczaj nie mamy gwarancji stałego kontaktu z księgowym, lecz coraz więcej biur ma w swojej ofercie 24-godzinną pomoc, dzięki czemu będziemy mogli w każdej chwili „złapać” księgowego i uzyskać wsparcie w rozwiązaniu problemów.