1jestkokon

– staną się łatwe –

Mieszkania – uwarunkowania rynku i dostępne opcje

Rynek mieszkaniowy w takim kraju jak Polska ma się całkiem dobrze. Trudno się temu dziwić, ponieważ zainteresowanie mieszkaniami jest spore. Większość konsumentów sięga po nie w pierwszej kolejności, ponieważ nie mają oni perspektyw związanych z wybudowaniem własnego domu. W takiej sytuacji możliwość kupna mieszkania Zamość okazuje się jedyną realną szansą na to, by mieć własny kąt. Cały czas wśród ofert pojawiają się nowe pozycje. Część z nich to mieszkania bezpośrednio od dewelopera, a więc takie, które nie miały dotąd właściciela. Są więc całkowicie nowymi lokalami, ale zazwyczaj mają tę „wadę”, iż należy je od podstaw urządzić i wyposażyć. Czy zakup mieszkania się kalkuluje? Ekonomiczny aspekt związany z posiadaniem swojego mieszkania ma niebagatelne znaczenie. Musimy więc zastanowić się, czy stać nas na własne mieszkanie i z jakimi wydatkami się to wiąże. W polskich realiach większość nabywców nie jest w stanie kupić lokum samodzielnie, bez konieczności zwracania się do banku o kredyt. Kredytowanie stanowi więc normę i nierzadko jedyną szansę, aby być na swoim.

Oczywiście trzeba pamiętać, że dopóki nie spłacimy naszego zobowiązania wobec banku, w stu procentach nie będziemy dysponentami mieszkania. Stanowi ono bowiem zabezpieczenie naszego długu wobec banku, który musimy spłacać – zwykle około 30 lat. Możemy zastanowić się, po jaki typ mieszkania sięgnąć – chodzi w tym momencie o segment rynku mieszkaniowego. Ten dzieli się na pierwotny oraz wtórny. Lokale z rynku pierwotnego to te oferowane przez deweloperów, których nabywca jest jednocześnie pierwszym właścicielem. Ich cena zależy od metrażu, prestiżu lokalizacji oraz samego dewelopera. Trzeba pamiętać, że bez dodatkowego wkładu na wyposażenie całości się nie obejdzie. Co determinuje koszty? Można powiedzieć, że mieszkanie finansuje się niejako dwa razy. Z jednej strony musimy wyłożyć stosowną kwotę na jego zakup. Potem dochodzi jeszcze dostosowanie go do naszych potrzeb, urządzenie zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Z każdym mieszkaniem wiążą się też koszty stałe i jest ich niemało.

Konieczne będzie regulowanie czynszu – tym wyższego, im większym mieszkaniem dysponujemy i im więcej osób jest w nim zameldowanych. Dodajmy do tego rachunki za wszystkie media. Gdy trzeba w comiesięcznym budżecie uwzględnić również ratę kredytu, wydatki rysują się spore. Jako właściciele możemy do pewnego stopnia wpływać na to, ile będzie nas kosztować regularna eksploatacja mieszkania. Warto w tym zakresie stawiać na rozwiązania sprzyjające oszczędnościom. Gdy korzystamy z centralnego ogrzewania, zadbajmy o rozliczenia zużycia ciepła na podstawie podzielników, bo niemal zawsze oznacza to niższe rachunki niż w przypadku opłat ryczałtowych. To samo tyczy się wody, w przypadku której warto postawić na wodomierze. Energię elektryczną oszczędzimy z kolei, używając odpowiednich sprzętów czy źródeł światła. Mieszkania w różnych wariantach Zależnie od naszych potrzeb lokalowych wybór może paść na mieszkanie jednopokojowe (kawalerki do wynajęcia w łowiczu), jak też składające się z większej liczby izb. Od tego uzależniona jest w zasadniczym stopniu wartość nieruchomości. Im większy będzie jej metraż, tym więcej pieniędzy będziemy mogli oczekiwać w kontekście ewentualnej odsprzedaży.

.


www.klub-kontiki.pl