1jestkokon

– staną się łatwe –

Rozpoczęcie pracy, jaki typ umowy wybrać?

firma księgowa lojalni24 to firma z tradycjami

Niech nikt nie ma wątpliwości – poszukiwanie pierwszej prawdziwej pracy to zadanie trudne i często również bardzo stresujące. Absolwenci szkół bardzo często zderzają się ze ścianą, a dotyczy to także tych, którzy jeszcze w trakcie studiów próbują dorobić sobie w wolnym czasie. Ofert i ogłoszeń jest dużo, lecz w większości przypadków absolwent po prostu nie spełnia wymagań. Mimo to poszukiwacze zatrudnienia i tak wysyłają skrupulatnie wcześniej tworzone CV i z nadzieją czekają na odpowiedzieć, licząc że otrzymają koniec końców zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To jednak dopiero początek ich trudnej drogi. Wszak potem trzeba jeszcze zaprezentować się na rozmowie na tyle dobrze, by oczarować pracodawcę i zyskać zatrudnienie.

Przygotowanie do pierwszej pracy wymaga czasu i poświęceń, natomiast przy tym wszystkim nie można również zapominać o samych przepisach czy prawach pracownika. Niezwykle ważną kwestią, tym bardziej dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, jest pierwsza umowa. Wiele osób zastanawia się, jaki typ umowy wybrać i co będzie w ich przypadku najlepsze. Sama umowa to podstawa – to w jej ramach nawiązujemy stosunek pracy.

Jaka umowa najlepsza na początek?

Z reguły kontrakty dla początkujących – w przypadku umowy o pracę – mają trzy rodzaje. Są to umowy:

  • na czas próbny (na maksymalnie trzy miesiące),
  • na czas określony (może być zawarta maksymalnie trzy razy na łączny okres wynoszący 33 miesiące),
  • na czas nieokreślony.

Nie wszystko jest tutaj w naszych rękach, natomiast powszechnie dąży się do umowy o pracę na czas nieokreślony, gdyż to właśnie ona daje perspektywę pracy stałej i poczucie stabilizacji. Oczywiście inne rodzaje umów także mają swoje plusy. W przypadku kontraktów na okres próbny dostajemy wszak szansę, aby sprawdzić się w danej pracy – koniec końców możemy zrezygnować, jeśli nie czujemy się komfortowo na danym stanowisku. Jest też jednak kilka rzeczy, o które możemy zadbać i które są pod naszą kontrolą. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, co ma się w umowie znaleźć. Warto zadbać więc o to, by zawierała ona wszystkie najważniejsze informacje, w tym również obowiązki pracownika, wymiar czasu pracy czy wreszcie wysokość wynagrodzenia.

Dopilnowanie tego wszystkiego leży w interesie pracownika, który wiedzą z tego zakresu może też często zaimponować pracodawcy, pokazując mu, że choć to dopiero początek jego kariery to już potrafi o siebie bardzo dobrze zadbać.

szkodniki.orientacja.net.pl