1jestkokon

– staną się łatwe –

Sprawdzanie świateł – na czym polega?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy obejmuje zadania do wykonania na placu manewrowym oraz jazdę po mieście. Po dokonaniu sprawdzenia jednego z poziomu płynów lub sygnału dźwiękowego, należy przeprowadzić kontrolę świateł. Światła, o które egzaminator poprosi Cię, żebyś sprawdził, wybierane są w drodze losowania. Lista świateł obejmuje: pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgłowe tylne, cofania, kierunkowskazów, awaryjne oraz STOP.

Będziesz musiał włączyć odpowiednie światła i zobaczyć, czy na pewno wszystkie świecą. Należy także pamiętać, że sprawdzanie świateł wymaga włączenia tak zwanego zapłonu, czyli przekręcenia kluczyka w stacyjce do pozycji, w której zaświecą się wszystkie kontrolki na desce rozdzielczej. W przypadku niektórych świateł, będziesz musiał poprosić egzaminatora o potwierdzenie, czy działają. Trzeba tak postąpić przy światłach STOP, kiedy trzeba wcisnąć pedał hamulca, oraz przy światłach cofania, kiedy trzeba włączyć bieg wsteczny.

Warto także wiedzieć, że aby włączyć światła drogowe lub przeciwmgłowe tylne, należy wcześniej zaświecić światła mijania.

www.szymoncofalik.pl