1jestkokon

– staną się łatwe –

Zdawalność egzaminu na prawo jazdy

Niemalże co roku zmieniane są zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy, czy to w części teoretycznej, czy praktycznej. Wzbudza to wiele obaw wśród kandydatów na kierowców i zadają sobie pytanie: łatwiej czy też trudniej będzie teraz zdać? Ze statystyk wynika, że kursanci z roku na rok coraz gorzej radzą sobie z egzaminem teoretycznym.Okazuje się także, że zdawalność części praktycznej wzrasta, w porównaniu z zeszłym rokiem.

W Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego zdawalność oscyluje na poziomie 30-40%. Wysoka czy niska? Trudno powiedzieć. Wydawać się może, że niska.

Jednak biorąc pod uwagę, jak wielu świeżo upieczonych kierowców powoduje kolizje i wypadki drogowe, można powiedzieć, że za wysoka. Egzaminatorzy podają, że najwięcej trudności sprawia parkowanie równoległe. Dużą przeszkodą jest także stres, czasem nawet nie do opanowania, który może sparaliżować i w jednej chwili zakończyć egzamin.

Egzaminatorzy uważają, że nauki jazdy i egzaminu nie należy traktować jako źródła stresu i przykrego obowiązku, a jako nabywanie cennej umiejętności.