Jak prowadzić księgowość w Niemczech?
compliance
Założenie swojej własnej firmy to zawsze duże wyzwanie. Trzeba pamiętać o wielu różnych aspektach, by móc ustawić się w jak najlepszej pozycji do tego, aby odnieść sukces. Tym większym wyzwaniem wydaje się założenie przedsiębiorstwa czy jego filii w jakimś innym kraju – na przykład u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Inne przepisy, ale też zwyczaje powodują, że może być to dość problematyczne. Przedsiębiorcy napotykają wtedy wiele różnych problemów i kwestii, zastanawiając się między innymi tym jak prowadzić księgowość w Niemczech.
Jak się bowiem okazuje, różnice w tej materii się pojawią. Różnice mogą dotyczyć wielu różnych kwestii, w tym także nawet tak podstawowych jak trwanie okresu rozliczeniowego. Jeśli natomiast chodzi o samą księgowość to pojawia się na przykład znacznie dłuższy czas przechowywania dokumentów księgowych – w Polsce przedsiębiorcy zobowiązani są do tego przez pięć lat, a w Niemczech aż przez dziesięć lat. Dodatkowo, w RFN występuje też coś takiego jak „podwójna księgowość”, która to dominuje przede wszystkim w przedsiębiorstwach prywatnych. Jak więc widzimy, pojawia się wiele innych rzeczy, z którymi samemu możemy sobie niekoniecznie dobrze poradzić.
Księgowość w innym kraju – wyzwanie, któremu można sprostać
Na całe szczęście nie musimy się tym wszystkim zajmować samodzielnie – oczywiście wielu przedsiębiorców podejmuje się samodzielnego prowadzenia ksiąg, lecz z reguły mają oni do tego pewne predyspozycje. Księgowość w innym kraju to coś, z czym możemy sobie poradzić stawiając również na zaufane biuro księgowe i rachunkowe, które będzie na miejscu zapewniać nam odpowiednią pomoc w różnych kwestiach. Przynajmniej na starcie zazwyczaj nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów, którzy znacznie lepiej orientują się w zagranicznych realiach. Trzeba jednak to wszystko dokładnie przemyśleć, tym bardziej, że obecnie mamy znacznie większe możliwości i za sprawą korzystnych przepisów możemy założyć firmy także na terenach innych państw Unii Europejskiej. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na większy zarobek, natomiast samo założenie przedsiębiorstwa w innym kraju może okazać się sporym wyzwaniem, do którego trzeba się oczywiście w należyty sposób przygotować.
Tylko poznając wszystkie procedury będziemy bowiem w stanie rzeczywiście wystartować z naszym pomysłem i dać sobie szansę na to, że odniesiemy sukces także poza granicami rodzimego kraju.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Kodeks drogowy „na blachę”
www.cmp-muzeum.com Wiemy już, że zagadnień związanych z ruchem drogowym lekceważyć nie wolno. Wobec tego pojawia się bardzo ważne pytanie – jak w ogóle ugryźć ten bardzo złożony temat jakim są te przepisy? Nie ma co ukrywać, że jak w każdej innej dziedzinie prawa, tak i w tej liczy się opanowanie pa
Dlaczego to nie zawsze działa?
www.chirurgiaonkologiczna.org.pl Problem z wszelkimi ograniczeniami jest taki, że zazwyczaj ludzka natura bierze nad nimi górę. Poruszamy się autem, mamy świadomość, że możemy jechać dajmy na to 50 kilometrów na godzinę, bo taką prędkość dopuszcza prawo. Widząc jednak znikomy ruch przyspieszamy, ab