Orteza brakowa
https://www.reh-beauty.pl/logopedia/
Orteza zamiast gipsu? Jak się okazuje, w wielu przypadkach jest to znacznie lepsze rozwiązanie dla pacjenta. Nie każdy pacjent zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym tak w zasadzie jest orteza. To tymczasem nic innego jak sprzęt medyczny, którego najważniejszym zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie kontuzji czy schorzenia w obrębie danego stawu. Orteza jest lżejsza niż gips, dzięki czemu jej noszenie nie jest aż tak uciążliwe. Dodatkowo, większość ortez tworzy się z materiałów, które nie będą powodować odparzeń. To zresztą nie jest jedyna zaleta ortezy, którą stosuje się coraz częściej.
Oczywiście niekiedy orteza nie jest w stanie spełnić zadania i potrzebny będzie gips, ale w wielu przypadkach to właśnie orteza jest najlepszym rozwiązaniem dla chorego. Najważniejsze jest przecież to, aby unieruchomić oraz odpowiednio zabezpieczyć schorzenie czy kontuzję, a w tym przypadku orteza sprawdzi się idealnie. Innym plusem jest fakt, że możemy na chwilę ją zdjąć, na przykład chcąc umyć dane miejsce, choć oczywiście każdorazowo taką czynność należy najpierw skonsultować z lekarzem. Ortezę możemy zastosować na przykład na staw barkowy, szczególnie wtedy, gdy doszło do złamania bądź zwichnięcia kości ramiennej, ale nie tylko.
Dla kogo orteza barkowa?
Złamanie lub zwichnięcie kości ramiennej to nie jedyna sytuacja, kiedy orteza barkowa będzie dla pacjenta dobrą opcją. Jak się bowiem okazuje, tego typu sprzęt medyczny przyda się również przy okazji stanów zapalnych w obrębie stawu lub też różnych innych dysfunkcji związanych z kończyną górną, szczególnie w sytuacji, gdy trzeba ustawić ramię w odwiedzeniu, czyli daleko od osi ciała.
Ważne jest, aby orteza barkowa nie była zbyt ciężka, ale też żeby można było dość łatwo ją ściągnąć, co ułatwi wykonywanie czynności higienicznych. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów ortezy stawu barkowego, do których zalicza się takie ortezy jak:
- szyna odwodząca,
- kapa barkowa,
- temblak.
Ta pierwsza jest specjalnie dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kapa barkowa z kolei obejmuje cały bark oraz staw ramienny i charakteryzuje się tym, że jest elastyczna oraz bardzo lekka. Z kolei w przypadku wykorzystania temblaku warto pamiętać o tym, aby był on podwieszony za pomocą szelek na obu naszych barkach. Dodatkowo, nie jest dobrym pomysłem stosowanie zwykłej chusty zamiast temblaka.
Polecane artykuły
Kodeks drogowy „na blachę”
www.cmp-muzeum.com Wiemy już, że zagadnień związanych z ruchem drogowym lekceważyć nie wolno. Wobec tego pojawia się bardzo ważne pytanie – jak w ogóle ugryźć ten bardzo złożony temat jakim są te przepisy? Nie ma co ukrywać, że jak w każdej innej dziedzinie prawa, tak i w tej liczy się opanowanie pa
Dlaczego to nie zawsze działa?
www.chirurgiaonkologiczna.org.pl Problem z wszelkimi ograniczeniami jest taki, że zazwyczaj ludzka natura bierze nad nimi górę. Poruszamy się autem, mamy świadomość, że możemy jechać dajmy na to 50 kilometrów na godzinę, bo taką prędkość dopuszcza prawo. Widząc jednak znikomy ruch przyspieszamy, ab