Samodzielny księgowy, czyli jak radzić sobie w małej firmie
Grupy kapitałowe
Małe firmy, w których pracuje kilka osób, nie wymagają zatrudniania wykwalifikowanych księgowych. Po pierwsze – nie ma tyle spraw do rozliczenia, a po drugie – jest to strata pieniędzy. Jeśli ktoś jest właścicielem firmy, zna dobrze prawa rynku i potrafi się w nim obracać.
Nie jest tak, że nie ma pojęcia o zarządzaniu firmą. Dobrze wie, w jaki sposób dbać o wszelką dokumentację, a jeśli nie – szuka odpowiedzi wśród doświadczonych znajomych z branży, przyjaciół, czy chociażby na forach internetowych. Stąd też wzięło się ogólne zastosowanie takich osób jako księgowych w niewielkich firmach.
Z takiego rozwiązania korzystają zarówno przedstawiciele kilkoosobowych przedsiębiorstw, ale równie dobrze freelancerzy, którzy dbają jedynie o własną skórę i rachunki. Prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów to nie jest czarna magia. Zwłaszcza jeśli nie jest za bardzo rozbudowana.
Warto jednak wiedzieć, że w momencie zakładania działalności gospodarczej, w dokumencie jakim jest formularz rejestracyjny – dokładnie należy określić w jakim miejscu będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa danej firmy. Przedsiębiorcy małych firm, prowadzący księgowość w sposób samodzielny muszą pamiętać o następujących obowiązkach:
- Prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów na podstawie wszelkich rachunków i faktur;
- Ewidencji przebiegu pojazdów w momencie kiedy w firmie taki się znajduje;
- Wypełniania i składania ewidencji podatkowych.
Wszelkie wyżej wymienione zadania brzmią nieco groźnie i trudno, ale nie należy się ich obawiać.
Prowadzenie takich rozliczeń w małej firmie to niemal bułka z masłem. Można sobie pomóc bardzo prostymi w obsłudze programami komputerowymi, sprawdzonymi przez doświadczonych księgowych. Warto pamiętać także o tym, aby były one zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Kodeks drogowy „na blachę”
www.cmp-muzeum.com Wiemy już, że zagadnień związanych z ruchem drogowym lekceważyć nie wolno. Wobec tego pojawia się bardzo ważne pytanie – jak w ogóle ugryźć ten bardzo złożony temat jakim są te przepisy? Nie ma co ukrywać, że jak w każdej innej dziedzinie prawa, tak i w tej liczy się opanowanie pa
Dlaczego to nie zawsze działa?
www.chirurgiaonkologiczna.org.pl Problem z wszelkimi ograniczeniami jest taki, że zazwyczaj ludzka natura bierze nad nimi górę. Poruszamy się autem, mamy świadomość, że możemy jechać dajmy na to 50 kilometrów na godzinę, bo taką prędkość dopuszcza prawo. Widząc jednak znikomy ruch przyspieszamy, ab